Answer :
Answer:
1) R = 6.77 Ω
2) P = 1,2 W
Explanation:
In this case there is a cicuit with two series resistances
If EMF of battery is 8.2 (V) and the circuit current is 1.04 (A)
According to Ohm´s Law
V = I * R then R = V/I R = 8.2 (V) /1.04 (A)
R = 7.88 Ω That is the total resistance in the circuit which happens to be the sum of two series resistance one the internal resistance of the battey and the other the resistance of the electrical load
So R + 1.11 = 7.88 ⇒ R = 6.77 Ω
2.- The dissipated power in the battery is equal to = P = I²*R
Then P = 1,2 W