Answer :
Answer:
production hours of inventory is 8.625 = 9 kanban
Explanation:
given data
d = 900 units per day = 112.5 unit per hour
c = 30 unit
time t = 120 min = [tex]\frac{120}{60}[/tex] = 2 hours
safety factor x = 15 %
to find out
many production hours of inventory are needed
solution
we find here many production hours of inventory are needed that express as
N = [tex]\frac{dt(1+x)}{c}[/tex] ....................1
put here value we get
N = [tex]\frac{112.5*2(1+0.15)}{30}[/tex]
N = 8.625 = 9