Nicki rides her bike at a constant speed for 6 km. That part of her ride takes her 1 h. She then rides her bike at a constant speed for another 9 km. That part of her trip takes her 2 h. What is her average speed?

Answer :

km x h = km/h

First trial: 6 x 1 = 6km/h

Second trial: 9 x 2 = 18km/h

6 + 18 = 24km/h (Total)

Or

6 + 9 = 15 km

2 + 1 = 3h

15 + 3 = 18

15 x 2 = 30

3 x 2 = 6

30 - 6 = 24km/h

Other Questions