Answer :
Good morning,
Answer:
j = the cost for each pound of jelly beans = 1$
a = the cost for each pound of almonds = 3.5$
Step-by-step explanation:
You have to solve the system :
3j+8a=31
5j+2a=12
solve this system and you will get:
j=1 and a=3.5.
:)