Answer :
Answer:
570 Coulombs
Explanation:
We are given;
- Current drawn by the head lamp as 1.9 A
- Time the charge flows through the bulb is 5.0 minutes
We are required to calculate the charge that flows through the bulb;
- Using the formula;
Q = It
where, Q is charge in coulombs, I is the current and t is time in seconds.
In this case;
Time = 5.0 minutes
But, 1 min = 60 seconds
Time = 300 seconds
Thus;
Charge, Q = 1.9 A × 300 seconds
= 570 Coulombs
Hence, the charge through the bulb is 570 Coulombs