Answer :
Answer:
212.8 dm^3 or L
Explanation:
1 mole of any sub=6.02×10^23 molecules
X mole of O2=5.7×10^24 molecules
X mole=5.7×10^24/6.02×10^23
=9.5 mole
1 mole of any gas at stp=22.4 dm^3
Therefore, 9.5 mole of O2 will be 22.4×9.5
=212.8 dm^3
Answer:
212.8 dm^3 or L
Explanation:
1 mole of any sub=6.02×10^23 molecules
X mole of O2=5.7×10^24 molecules
X mole=5.7×10^24/6.02×10^23
=9.5 mole
1 mole of any gas at stp=22.4 dm^3
Therefore, 9.5 mole of O2 will be 22.4×9.5
=212.8 dm^3