Answer :
Answer
Assuming
electric motor consumes = 9.00 k J
electrical energy for time = 1.00 min
speed of engine = 2500 rpm
Power = [tex]\tau_2\omega_2[/tex]
[tex]E = \dfrac{2}{3}\times (P)[/tex]
[tex]E = \dfrac{2}{3}\times (9)[/tex]
E = 6 k J
E = P t
[tex]P = \dfrac{E}{t}[/tex]
[tex]P = \dfrac{6000 J}{60\ s}[/tex]
P = 100 W
[tex]\omega_2 = 2600 rpm = 2600 \times \dfrac{2\pi}{60}[/tex]
[tex]\omega_2 = 272\ rad/s[/tex]
[tex]\tau_2 = \dfrac{P}{\omega_2}[/tex]
[tex]\tau_2 = \dfrac{100}{272}[/tex]
τ₂ = 0.368 N.m