Answer :
Answer:
[tex]\Delta U_g=-588J[/tex]
Explanation:
The change of gravitational potential energy is given by:
[tex]\Delta U_g=U_{gf}-U_{go}[/tex]
[tex]\Delta U_g=m.g.h_f-m.g.h_i\\Fc=21N=m.g\\\Delta U_g=21N*(0)-21N*(28m)\\\Delta U_g=-588J[/tex]
The preceding result is negative because the camera was on a higher point from where it ended.