Answer :
Answer:
$49,800
Explanation:
The computation of the anticipated return after financing costs is shown below:
= Low liquidity plan × low liquidity return - short-term financing plan × short-term financing plan return
= $830,000 × 14% - $830,000 × 8%
= $116,200 - $66,400
= $49,800
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
$49,800
Explanation:
Given that,
Assets = $830,000
Return on low-liquidity plan for the assets = 14%
Financing costs of short-term financing plan = 8% on $830,000
Anticipated return = Low liquidity return - Short term financing cost
= ($830,000 × 14%) - ($830,000 × 8%)
= $116,200 - $66,400
= $49,800