Answered

A very light spring is 10.0 cm long with no mass attached to it. When 50.0 g are added, its length increases to 11.25 cm. Another 100 g is added and it sets into oscillation. How much time is needed for 100 oscillations.

Answer :

boffeemadrid

Answer:

38.847 seconds

Explanation:

m = Mass

x = Compression of spring

k = Spring Constant

g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

[tex]F=mg[/tex]

From Hooke's law

[tex]F=kx\\\Rightarrow 0.05\times 9.81=k(11.25-10)\times 10^{-2}\\\Rightarrow k=\frac{0.05\times 9.81}{(11.25-10)\times 10^{-2}}\\\Rightarrow k=39.24\ N/m[/tex]

Additional mass

m = 0.1+0.05 = 0.15 kg

Angular frequency

[tex]\omega=\sqrt{\frac{K}{m}}\\\Rightarrow \omega=\sqrt{\frac{39.24}{0.15}}\\\Rightarrow \omega=16.17405\ rad/s[/tex]

Time for one oscillation is given by

[tex]T=\frac{2\pi}{\omega}\\\Rightarrow T=\frac{2\pi}{16.17405}\\\Rightarrow T=0.38847[/tex]

For 100 oscillations

[tex]100\times 0.38847=38.847\ s[/tex]

The time needed for hundred oscillations is 38.847 seconds

Other Questions