Answered

Suppose 223 subjects are treated with a drug that is used to treat pain and 50 of them developed nausea. Use a 0.01 significance level to test the claim that more than 20​% of users develop nausea.

Answer :

Answer: We reject the null hypothesis.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

n = 223

Number of subjects developed nausea = 50

[tex]\hat{p}=\dfrac{50}{238}=0.21[/tex]

We need to claim that more than 20% of users develop nausea.

So, Hypothesis:

[tex]H_0:p\leq 0.20\\\\H_a:p<0.20[/tex]

test statistics would be

[tex]z=\dfrac{\hat{p}-p}{\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}}}\\\\z=\dfrac{0.21-0.20}{\sqrt{\dfrac{0.2\times 0.8}{223}}}\\\\z=\dfrac{0.01}{0.0268}\\\\z=0.373[/tex]

At 0.10 level of significance, z = 1.28

Since 0.373<1.28 so, test statistic is less than critical value.

Hence, we reject the null hypothesis.

ankitprmr2

Answer:

Test statistics is less than critical value.

Therefore, we reject the null hypothesis.

Step-by-step explanation:

Given :

Total number of subjects be n,

n =223

Number of subjects that developed nausea = 50

Calculation :

[tex]\hat{p} = \dfrac {50}{223} = 0.22[/tex]

We have to claim that more than 20% of users develop nausea.

[tex]\rm H_0 : p \leq 0.20[/tex]

[tex]\rm H_a : p<0.20[/tex]

Now test statistics,

[tex]z = \dfrac{\hat{p}-p}{\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}} }[/tex]

[tex]z= \dfrac {0.22-0.20}{\sqrt{\dfrac{0.2\times0.8}{223}} }[/tex]

[tex]z=0.746[/tex]

Now, at 0.10 level of significance, z = 1.28

Since, 0.746 < 1.28

So, test statistics is less than critical value.

Therefore, we reject the null hypothesis.

For more information, refer the link given below

https://brainly.com/question/17173491?referrer=searchResults

Other Questions