A ladder of length L = 2 m and mass m = 18 kg rests on a floor with coefficient of static friction μs = 0.55. Assume the wall is frictionless. 1) What is the normal force the floor exerts on the ladder?

Answer :

cjmejiab

To solve this problem we must resort to the definition of Normal Force, in which, it is the component of a contact force that is perpendicular to the surface that an object contacts.

[tex]F = mg[/tex]

where,

m=mass

g= Gravitational Acceleration

Normal force that the force exerts on the ladder is the weight of the ladder, then

F=mg

F=18*9.8

F=176.58N

Therefore normal force the floor exerts on the ladder is 176.58N

Other Questions