Two balls of clay, with masses M1 = 0.49 kg and M2 = 0.47 kg, are thrown at each other and stick when they collide. Mass 1 has a velocity v1 = 3.2i m/s and mass 2 has a velocity of v2 = 1.6j m/s. Part (a) Write an expression for the initial momentum of the system. P, in terms of the masses M1 and M2, the magnitudes of the velocities vi and v2, and the unit vectors i and j Part (b) Find the horizontal component of the final velocity vx, in meters per second, after the collision Δ 33% Part (c) Find the vertical component of the final velocity vy, in meters per second, after the collision

Answer :

Answer:

a) [tex]p_i=1.568\hat{i}+0.752 \hat{j}[/tex]

b) [tex]v_{fx}=1.668\ m.s^{-1}[/tex]

c) [tex]v_{fy}=0.7999\ m.s^{-1}[/tex]

Explanation:

Given masses:

[tex]m_1=0.49\ kg[/tex]

[tex]m_2=0.47\ kg[/tex]

Velocity of mass 1, [tex]v_1=3.2 \hat{i}\ m.s^{-1}[/tex]

Velocity of mass 2, [tex]v_2=1.6 \hat{j}\ m.s^{-1}[/tex]

a)

Initial momentum:

[tex]p_i=m_1.v_1+m_2.v_2[/tex]

[tex]p_i=0.49\times 3.2 \hat{i}+0.47\times 1.6 \hat{j}[/tex]

[tex]p_i=1.568\hat{i}+0.752 \hat{j}[/tex]

b)

magnitude of initial momentum:

[tex]p_i=\sqrt{1.568^2+0.752 ^2}[/tex]

[tex]p_i=1.739\ kg.m.s^{-1}[/tex]

From the conservation of momentum:

[tex]p_f=p_i[/tex]

[tex]m_f.v_f=1.739[/tex]

[tex]v_f=\frac{1.739}{0.49+0.47}[/tex]

[tex]v_f=1.85\ m.s^{-1}[/tex] is the magnitude of final velocity.

Direction of final velocity will be in the direction of momentum:

[tex]tan\theta=\frac{0.752 }{1.568}[/tex]

[tex]\theta=25.62^{\circ}[/tex]

[tex]\therefore v_{fx}=1.85\ cos25.62^{\circ}[/tex]

[tex]v_{fx}=1.668\ m.s^{-1}[/tex]

c)

Vertical component of final velocity:

[tex]v_{fy}=1.85\ sin 25.62^{\circ}[/tex]

[tex]v_{fy}=0.7999\ m.s^{-1}[/tex]

snehashish65

Answer:

The initial momentum of system is, [tex]1.56i+ 0.75j[/tex].

The horizontal component of final velocity is 0.780 m/s.

The vertical component of final velocity is 1.622 m/s.

Explanation:

Given data:

Mass of first ball is, [tex]m_{1}=0.49 \;\rm kg[/tex].

Mass of second ball is, [tex]m_{2}=0.47 \;\rm kg[/tex].

Initial velocity of ball 1 is, [tex]v_{1}=3.2 i \;\rm m/s[/tex].

Initial velocity of ball 2 is, [tex]v_{2}=1.6j \;\rm m/s[/tex].

(a)

The initial momentum of system is,

[tex]P_{i}=m_{1}v_{1}+m_{2}v_{2}\\P_{i}= (0.49 \times 3.2i)+ (0.47 \times 1.6j)\\P_{i}= 1.56i+ 0.75j[/tex]

Thus, initial momentum of system is, [tex]1.56i+ 0.75j[/tex].

(b)

Apply the conservation of linear momentum to obtain the value of  final velocity as,

[tex]p_{i}=(m_{1}+m_{2})v\\\sqrt{1.56^{2}+0.75^{2}}=(0.49+0.47)v\\v=1.80 \;\rm m/s[/tex]

Then, the horizontal component of final velocity is,

[tex]v_{x}=vcos\theta[/tex]

Here, [tex]\theta[/tex] is the orientation of two masses. And its value is,

[tex]tan \theta = \dfrac{1.56}{0.75} \\\theta = tan^{-1}(\dfrac{1.56}{0.75}) \\\theta = 64.32 ^{\circ}[/tex]

Then,

[tex]v_{x}=vcos\theta\\v_{x}=1.80 \times cos64.32\\v_{x}=0.780 \;\rm m/s[/tex]

Thus, the horizontal component of final velocity is 0.780 m/s.

(c)

The vertical component of the final velocity

[tex]v_{y}=vsin\theta\\v_{y}=1.80 \times sin64.32\\v_{y}=1.622 \;\rm m/s[/tex]

Thus, the vertical component of final velocity is 1.622 m/s.

For more details, refer the link:

https://brainly.com/question/20301772?referrer=searchResults

Other Questions