Answer :
Answer:
The magnetic field at a distance x = 5 m is 1.59 nT
Explanation:
Length of the wire, L = 2 cm = 0.02 m
Current, I = 20 A
x = 5 m
Magnetic field at a distance x = 5 m due to an infinitely long wire is given by:
[tex]B = \frac{\mu_{o}IL}{4\pi x\sqrt{x^{2} + L^{2}}}[/tex]
[tex]B = \frac{4\pi\times 10^{- 7}\times 20\times 0.02}{4\pi \times 5\sqrt{5^{2} + 0.02^{2}}} = 1.59\times 10^{- 9}\ T[/tex]