A 5.44 kg block initially at rest is pulled to the right along a horizontal, frictionless surface by a constant horizontal force of 7.4 N. Find the block's speed after it has moved 4.9 m.

Answer :

Answer:

v = 3.65 m/s

Explanation:

It is given that,

Mass of the block, m = 5.44 kg

Horizontal force acting on the block, F = 7.4 N

We need to find the speed of the block after it has moved 4.9 meters. It can be calculated using the work energy theorem as:

[tex]F.d=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]

[tex]v=\sqrt{\dfrac{2Fd}{m}}[/tex]

[tex]v=\sqrt{\dfrac{2\times 7.4\times 4.9}{5.44}}[/tex]

v = 3.65 m/s

So, the speed of the block is 3.65 m/s. Hence, this is the required solution.

Other Questions