Answered

2. A skydiver jumps from a plane from an altitude of 7920 feet. The wind carries her to a spot 5280 feet away from the point she left the plane. What is the slope of her path of descent?

Answer :

Answer:

The slope of her path of descent is -1.5.

Step-by-step explanation:

Given:

Vertical distance of the skydiver is, [tex]\textrm{fall}=-7920\ ft[/tex]

Negative sign indicates that there is decrease in the vertical distance of the skydiver.

Horizontal distance of the skydiver is, [tex]\textrm{Run}=5280\ ft[/tex]

Now, slope of her path of descent is defined as the ratio of fall to run.

[tex]\textrm{Slope}=\frac{\textrm{Fall}}{\textrm{Run}}\\\textrm{Slope}=\frac{-7920}{5280}=-1.5[/tex]

Therefore, the slope of her path of descent is -1.5. The slope is negative as there is descent of the skydiver.

Other Questions