jessicakqiu
Answered

You are 80 kg and you want to push over a player that is 100 kg with a force of 1200 N at 20 degrees above the horizontal. You both have a static friction coefficient of 0.95. If he is pushing back with 1200 N at 20 degrees below horizontal on you, will you accelerate backwards?

Answer :

Answer:I will not accelerate backwards.

Explanation:

Whenever we want to discuss the motion of a body,we need to consider the forces acting on that body and not the force it is exerting on other bodies.

Let [tex]F[/tex] be the force exerted by the other player on you.

Horizontal force exerted by other player is [tex]FCos(\alpha )[/tex] where [tex]\alpha[/tex] is the angle between the direction of force and horizontal.

Given,

[tex]F=1200N\\\alpha =20^{0}[/tex]

So,the horizontal force is [tex]F_{h}=1200\times Cos20=1127.63N[/tex]

Vertical force exerted is [tex]F_{v}=1200\times Sin(20)=410.42N[/tex]

Normal reaction force from ground is the sum of vertical force and my weight=[tex]N=80(9.8)+410.42=1194.42N[/tex]

Let the coefficient of static friction be [tex]c_{s}[/tex]

given,[tex]c_{s}=0.95[/tex]

Maximum frictional force is [tex]f=N\times c_{s}=1194.42\times 0.95=1134.7N[/tex]

Since the maximum frictional force is greater than the horizontal force,I will not accelerate backwards.

Other Questions