Answered

A teacher says that the top 14​% of the class received an A on the last test. The scores were normally distributed with mean 70 and standard deviation 12. Find the minimum score required to get an A.

Answer :

Answer: The minimum score would be 83.08.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Mean = 70

Standard deviation = 12

Top 14%  of the class received an A on last test.

So, right tail of (100-14=86%) = 1.09

So, the minimum score required to get an A is given by

[tex]x=z\times s+\mu\\\\x=1.09\times 12+70\\\\x=13.08+70\\\\x=83.08[/tex]

Hence, the minimum score would be 83.08.

Other Questions