Answered

A 25kg mass is suspended at the end of a horizontal, massless rope that extends from a wall on the left and from the end of a second massless rope connected to a wall on the right at an angle of 130* from the horizontal rope (up 50.0* from the horizontal). What are the tensions in the ropes?g

A 25kg mass is suspended at the end of a horizontal, massless rope that extends from a wall on the left and from the end of a second massless rope connected to class=

Answer :

Answer:20.97g N,32.63g N

Explanation:

We consider the forces at the knot.

The vertical forces are

[tex]T_{2}Sin(50^{0}})[/tex] is the vertical component of tension [tex]T_{2}[/tex] at the knot.

[tex]-25g[/tex] is the weight of the mass [tex]25Kg[/tex] acting downwards.

The horizontal forces are

[tex]-T_{1}[/tex] is the tension in the rope acting left.

[tex]T_{2}Cos(50^{0})[/tex] is the horizontal component of tension [tex]T_{2}[/tex] acting towards right.

Since the knot has no mass,it is always in equilibrium.

So,the sum of forces acting on it will be zero.

Balancing vertical forces gives,

[tex]T_{2}Sin(50^{0}})[/tex][tex]-25g=0[/tex]

[tex]T_{2}[/tex]=[tex]32.63gN[/tex]

Balancing horizontal forces gives,

[tex]T_{2}Cos(50^{0})[/tex][tex]-T_{1}=0[/tex]

[tex]T_{1}=32.63g\times Cos(50^{0})=20.97gN[/tex]

Answer:

The tension in the rope, T₁ = 205.6 N

The tension in the rope, T₂ = 319.8 N

Explanation:

Given data,

The suspended mass, m = 25 kg

The angle with the horizontal, Ф = 50°

Let the vertical is the y-axis and horizontal is the x-axis,

Then, only T₂ has components in both x and y.

For equilibrium to exist, the magnitude of the component of T₂ in x, T₂ₓ, is equal to T₁,

The T₂y is equal to the force 'F' due to the 25 kg mass

The force F on mass, F = 245 N  =  T₂y.

                                    T₂y = T₂ sin 50°

Therefore,

                                     T₂ = T₂y /  sin 50°

                                          = 245 N / 0.766

                                          = 319.8 N

Hence, the tension in the rope, T₂ = 319.8 N

                                      T₁ = T₂ₓ

                                            = T₂ cos 50°

                                            = 319 x 0.6428

                                            = 205.6 N

Hence, the tension in the rope, T₁ = 205.6 N

Other Questions