Answer :
Answer:2.65 seconds
Explanation:
Let [tex]a[/tex] be the acceleration.
Let [tex]u[/tex] be the initial velocity.
Let [tex]v[/tex] be the final velocity.
Let [tex]t[/tex] be the time taken.
As we know from the equations of motion,
[tex]v=u+at[/tex]
Given,[tex]v=0\\u=8.12ms^{-1}\\a=-3.06ms^{-2}[/tex]
[tex]0=8.12-3.06t[/tex]
[tex]t=2.65sec[/tex]