Answered

A hologram projection of Leia is 5.5 feet tall. The angle from the ground
to the top of the hologram is 25°. How far away from the hologram is
the Jedi Trainee?

Answer :

Answer:

11.7

Step-by-step explanation:

height= 5.5

α = 25°

base= length= ?

tanα = height / base

tan 25°= 5.5 / base

0.47 = 5.5 / base

base = 5.5 / 0.47

base= 11.7 feet

halogram is 11.7 feet far from jedi trainee.

Other Questions