Answered

In 1851, Jean Bernard Léon Foucault suspended a pendulum (later named the Foucault pendulum) from the dome of the Panthéon in Paris. The mass of the pendulum was 28.00 kg and the length of the rope was 67.00 m. The acceleration due to gravity in Paris is 9.809 m/s2. Calculate the period of the pendulum.

Answer :

cjmejiab

To solve this problem, it is necessary to apply the concepts of the Simple Pendulum Period. Under this definition it is understood as the time it takes for the pendulum to pass through a point in the same direction. It is also defined as the time it takes to get a complete swing. Its value is determined by:

[tex]T = 2\pi \sqrt{\frac{l}{g}}[/tex]

Where,

T= Period

l = Length

g = Gravitaitonal Acceleration

With our values we have tat

[tex]T = 2\pi \sqrt{\frac{l}{g}}[/tex]

[tex]T = 2\pi \sqrt{\frac{67}{9.809}}[/tex]

[tex]T = 16.413s[/tex]

Therefore the period of the pendulum is 16.4s

Other Questions