Answer :
75% of the teachers were first-year teachers
Step-by-step explanation:
the formula for percentage will be used for the problem
The percentage is given by:
[tex]Percentage=\frac{Quantity}{Total}*100\\[/tex]
Here
Total teachers = 57+19 = 76
First-year teachers = 57
So,
[tex]Percentage\ of\ first\ year\ teacher = \frac{57}{76}*100\\=0.75*100\\=75\%[/tex]
Hence, 75% of the teachers were first-year teachers
Keywords: Percentage, Percent
Learn more about percentage at:
- brainly.com/question/10435836
- brainly.com/question/10541435
#LearnwithBrainly