Mixture A is 15 percent alcohol, and mixture B is 50 percent alcohol. If the two are poured together to create a 4-gallon mixture that contains 30 percent alcohol, approximately how many gallons of mixture A are in the mixture?A. 1.5B. 1.7C. 2.3D. 2.5E. 3.0

Answer :

Answer:

Q = 1.84

Step-by-step explanation:

If we poured  0,5 gallon of mixture A with 0.5 gallon of mixture B we will get a gallon of:

   ( 15 + 50 )/ 2  =  32.5 %

Now by ule of three

        If       with     0, 5 gl    of A     we get    32.5 %

                                ?? x                                   30

x  =  (0.5)*(0.3)/ 0.325

x = 0,462 gl  t get a mixture of 30%

Then for 4 gl

Q = 4 * 0.462

Q = 1.84

Other Questions