Answer :
Answer:
Part a)
[tex]f_B = 290 Hz[/tex]
Part B)
percentage increase is
[tex]percentage = 1.38[/tex]%
Explanation:
Part a)
As we know that the beat frequency is
[tex]f_A - f_B = 3[/tex]
after increasing the tension the beat frequency is decreased and hence the tension in string B will increase
So we have
[tex]293 - f_B = 3[/tex]
[tex]f_B = 290 Hz[/tex]
Part B)
percentage increase in the tension of the string will be given as
[tex]f_A - f_B' = 1[/tex]
[tex]f_B' = 292 Hz[/tex]
now we have
[tex]f = \frac{1}{2L}\sqrt{\frac{T}{\mu}}[/tex]
so we have
[tex]T_1 = C (290)^2[/tex]
[tex]T_2 = C(292)^2[/tex]
so we have
[tex]\frac{\Delta T}{T} = \frac{292^2 - 290^2}{290^2}[/tex]
percentage increase is
[tex]percentage = 1.38[/tex]