Answer :

Answer: The population density was 0.005377  people per square meter.

Step-by-step explanation:

Answer:

[tex] 5377 \frac{people}{km^2}[/tex]

And we want to provide this population density in [tex] \frac{people}{m^2}[/tex]

We know that 1km =1000m, so then we can use this fact and we can do the conversion:

[tex] 5377 \frac{people}{km^2} *\frac{1km^2}{(1000m)^2} = 0.005377 \frac{people}{m^2}[/tex]

Step-by-step explanation:

For this cae we have the following population density:

[tex] 5377 \frac{people}{km^2}[/tex]

And we want to provide this population density in [tex] \frac{people}{m^2}[/tex]

We know that 1km =1000m, so then we can use this fact and we can do the conversion:

[tex] 5377 \frac{people}{km^2} *\frac{1km^2}{(1000m)^2} = 0.005377 \frac{people}{m^2}[/tex]

Other Questions