Answered

On a trip over Thanksgiving Break Jenn's family has to drive a total of 325 miles.. If there are 126 miles to go and the car has been driving for 3 hours, What is the speed? Explain how this relates to slope?

Answer :

absor201

The speed is 66.33 miles per hour

Step-by-step explanation:

Given

Total distance = 325 miles

They still have 126 miles to go. In order to find the distance they have covered, we will subtract the remaining miles from the total

So,

[tex]Distance\ covered=325-126=199\ miles[/tex]

the car has been driving for 3 hours

So,

t= 3 hours

d = 199 miles

[tex]Speed=\frac{d}{t}\\=\frac{199}{3}\\=66.33\ miles\ per\ hour[/tex]

The speed is 66.33 miles per hour

Keywords: Speed, Distance

Learn more about speed at:

  • brainly.com/question/1859222
  • brainly.com/question/1993757

#LearnwithBrainly

Other Questions