A boat goes 50 km downstream in the same time that it takes to go 30 km upstream. The speed of the stream is 3km/hour. Find the speed of the boat in still water.

Answer :

Answer:

The speed of the boat in still water is 12 km/hour.

Step-by-step explanation:

Given:

Boat goes 50 km downstream and 30 km upstream. The speed of the stream 3 km/hour.

Now, to find the speed of the boat in still water:

Let the speed of boat in still water be [tex]x km/hour[/tex].

The speed of the downstream be [tex]x+3[/tex]

And, the speed of the upstream be [tex]x-3[/tex]

And, now we find the time by putting the formula:

[tex]Time = \frac{Distance}{Rate}[/tex]

So, downstream time is:

[tex]downstream\ time = \frac{50}{x+3}[/tex]

So, upstream time is:

[tex]upstream\ time = \frac{30}{x-3}[/tex]

According to question:

Time upstream = Time downstream

[tex]\frac{30}{x-3} = \frac{50}{x+3}[/tex]

By cross multiplication:

[tex]30\times (x+3)= 50\times (x-3)[/tex]

[tex]30x+90=50x-150[/tex]

By taking variables in one side and taking numbers on the other side we get:

[tex]90+150=50x-30x[/tex]

[tex]240=20x[/tex]

Dividing both sides by 20 we get :

[tex]12=x[/tex]

Therefore, the speed of the boat in still water is 12 km/hour.

Other Questions