Carol has two cats rover and Bobo. Rover eat three fourths of a can of cat food each day and bobo eat a half of a can of cat food each day. Cat food cost five dollars for three cans. It's is only sold in three can packs. How much does it cost carol for a sixty day supply of cat food for her two cats.

Answer :

Answer: A sixty day supply of cat food for her two cats will cost her $125

Step-by-step explanation:

Carol has two cats Rover and Bobo.

Let x = the quantity of a can of fast food.

Rover eats three fourths of a can of cat food each day. This means that Rover eats 3x/4 each day. Bobo eats a half of a can of cat food each day. This means that bobo eats x/2 each day.

Cat food costs five dollars for three cans. This means that 3x = 5

Total number of cans consumed by both dogs in a day is 3x/4 + x/2 =5x/4

That means the cost per day would be

(5x/4 × 5)/3x = 25x/4 ×1/3x

= 25/12

It costs her $25/12 per day

To determine the cost for 60 days, we would multiply the cost per day by 60. It becomes

25/12 × 60 = $125

Other Questions