Answer :

Answer:HCl

Explanation:

[tex]\text{number of moles}=\frac{\text{given mass}}{\text{molar mass}}[/tex]

For [tex]NH_{3},[/tex]

[tex]\text{given mass}=3g[/tex]

[tex]\text{molar mass}=14+3=17g[/tex]

[tex]n_{NH_{3}}=\frac{3}{17}=0.176[/tex]

For [tex]HCl,[/tex]

[tex]\text{given mass}=5g[/tex]

[tex]\text{molar mass}=1+35.5=36.5g[/tex]

[tex]n_{HCl}=\frac{5}{36.5}=0.136[/tex]

The reaction between [tex]NH_{3}[/tex] and [tex]HCl[/tex] is

[tex]NH_{3}+HCl[/tex]→[tex]NH_{4}Cl[/tex]

So,one mole of [tex]NH_{3}[/tex] requires one mole of [tex]HCl[/tex]

[tex]0.176[/tex] moles of [tex]NH_{3}[/tex] requires [tex]0.176[/tex] moles of [tex]HCl[/tex]

But there are only [tex]0.136[/tex] moles of [tex]HCl[/tex] available.

[tex]HCl[/tex] will be consumed first.

So,[tex]HCl[/tex] is the limiting reagent.

Other Questions