Neshnesha
Answered

Mr.G I running down the street trying to catch the bus. He is one city block away (200m) and this bus is leaving in 10s.

a) How fast does Mr.G need to run to catch the bus on time? (Hint: what do you know about the problem)

b) If the fastest human can run 12 m/s, will Mr.G be able to catch the bus? Explain your answer

Answer :

elcharly64

Answer:

a) 20 m/s

b) No

Explanation:

a)

Mr. G needs to run x= 200 m in t = 10 seconds to catch the bus.

Knowing the speed is computed as

[tex]\displaystyle v=\frac{x}{t}[/tex]

We have

[tex]\displaystyle v=\frac{200m}{10s}=20m/s[/tex]

b)

The fastest human can run 12 m/s, so Mr. G won't be able to catch the bus because he needs to run faster than that

Other Questions