Answer :
Answer:
$4
Step-by-step explanation:
I tried to make it as simple as possible.
PLEASE MARK BRAINLIEST!
Answer:
$12 for 3 pints = $12 ÷ 3 pints
What does 12 ÷ 3 = ?
12 ÷ 3 = 4
So each pint is $4. The price per pint is $4.
I hope this helps!