Answer :
Answer:
Option A.
Explanation:
The given information about the Stossel Company is
Selling price per unit = $200
Cost of each product = $120
Estimated return = 10 units
Sales Returns and Allowances = (Estimated return) x (Selling price per unit )
Substitute the given values in the above formula.
Sales Returns and Allowances = (10) x ($200)
= $2,000
The amount of Sales Returns and Allowances should Stossel record in the year of the sale is $2,000.
Therefore, the correct option is A.