Answer :
Answer:
Mass in kg will be 60 kg
Explanation:
We have given initial speed of the man u = 100 m/sec
And final speed v = 0 m/sec
Time is given, t = 10 sec
So acceleration [tex]a=\frac{v-u}{t}=\frac{0-100}{10}=-10m/sec^2[/tex]
Force is given , F= 600 N
From Newton's law we know that F = ma
So [tex]600=m\times 10[/tex]
mass = 60 kg
So mass in kg will be 60 kg