Answer :
Answer:
a. [tex]d=99x10^{8}m[/tex]
b. [tex]r=14.22 R_s[/tex]
Explanation:
The eccentricity of an asteroid's is 0.0442 so
a.
to find the focus distance between both focus is
[tex]d=2*e*a[/tex]
[tex]e=1.12x10^{11}m\\a=0.0442[/tex]
So replacing numeric
[tex]d=2*1.12x10^{11}m*0.0442=9900800000[/tex]
[tex]d=99x10^{8}m[/tex]
b.
Now to find the ratio of that distance between the solar radius and the distance
[tex]r=\frac{d_1}{d_s}[/tex]
[tex]r=R_s*\frac{99x10^8m}{6.96x10^8m}[/tex]
[tex]r=14.22 R_s[/tex]