Answer :
Answer:
0.256 m/s
Explanation:
Speed is distance over time.
Find the speed of each trial and then find the average.
Trial 1: v = 0.7 m / 2.5 s = 0.280 m/s
Trial 2: v = 0.7 m / 2.75 s = 0.255 m/s
Trial 3: v = 0.7 m / 2.98 s = 0.235 m/s
v_avg = (0.280 m/s + 0.255 m/s + 0.235 m/s) / 3
v_avg = 0.256 m/s
Round as needed.