Answer :

Answer:

The momentum of the object is, p = 400 kg m/s

Explanation:

Given data,

The mass of the object, m = 40 kg

The velocity of the object, v = 100 m/s

The momentum of the object is defined as the product of the object's mass and  its velocity. it is given by the formula,

                                     p = m v

Substituting the values,

                                     p = 40 kg x 100 m/s

                                         = 400 kg m/s

Hence, the momentum of the object is, p = 400 kg m/s

Other Questions