Answer :
Answer : I = 8.33 A
Explanation :
It is given that,
Power rating of the toaster, P = 1000 watts
Household voltage, V = 120 volts
We know the relation between power, voltage and the current is :
[tex]P=V\times I[/tex]
[tex]I=\dfrac{P}{V}[/tex]
[tex]I=\dfrac{1000\ W}{120\ V}[/tex]
[tex]I = 8.33\ A[/tex]
8.33 A of current runs through the toaster.
Hence, this is the required solution.