Answer :
Answer:
The enthalpy for given reaction is 232 kilo Joules.
Explanation:
[tex]C_2H_2(g) + \frac{5}{2}O_2(g)\rightarrow 2CO_2(g) + H_2O(l), \Delta H^o_{1} = -1,123 kJ[/tex]...[1]
[tex]C(s) + O_2(g)\rightarrow CO2(g), \Delta H^o_{2} = -340 kJ[/tex]..[2]
[tex]H_2(g) + \frac{1}{2}O_2(g)\rightarrow H_2O(l) ,\Delta H^o_{3} = -211 kJ[/tex]..[3]
[tex]2C(s) + H_2(g)\rightarrow C_2H_2(g),\Delta H^o_{4} =?[/tex]..[4]
2 × [2] + [3] - [1] ( Using Hess's law)
[tex]\Delta H^o_{4}=2\times \Delta H^o_{2}+\Delta H^o_{3} - \Delta H^o_{1}[/tex]
[tex]\Delta H^o_{4}=2\times (-340 kJ) + (-211 kJ) - (-1,123 kJ)[/tex]
[tex]\Delta H^o_{4}=232 kJ[/tex]
The enthalpy for given reaction is 232 kilo Joules.