Answer :
Answer:
732.75702 Joules
Explanation:
v = velocity of the ball relative to the elbow joint = 22 m/s
r = Distance from the joint = 0.416 m
I = Moment of inertia of the forearm = 0.524 kg m²
Angular speed is given by
[tex]\omega=\frac{v}{r}\\\Rightarrow \omega=\frac{22}{0.416}\ rad/s[/tex]
The rotational kinetic energy of the ball is
[tex]K=\frac{1}{2}I\omega^2\\\Rightarrow K=\frac{1}{2}\times 0.524\times \left(\frac{22}{0.416}\right)^2\\\Rightarrow K=732.75702\ J[/tex]
The rotational kinetic energy of the forearm is 732.75702 Joules