Answer :
Answer:
The induced emf is 1684.67 V.
Explanation:
Given that,
Rate of change of magnetic field = 2.8 μT/m
Distance = 190 km
We need to calculate the area
Using formula of area
[tex]A=r^2[/tex]
Put the value into the formula
[tex]A=(190\times10^{3})^2[/tex]
[tex]A=3.61\times10^{10}\ m^2[/tex]
We need to calculate the induced emf
Using formula of induced emf
[tex]\epsilon=A\dfrac{dB}{dt}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\epsilon=3.61\times10^{10}\times\dfrac{2.8\times10^{-6}}{60}[/tex]
[tex]\epsilon=1684.67\ V[/tex]
Hence, The induced emf is 1684.67 V.