Answer :

Answer:

1)121.5 sq.yards

2)157.92 m²

3)5.434 ft²

4)147.4513 cm²

5)147 cm²

6)56 in²

Step-by-step explanation:

1) Area of shaded region= Area of rectangle-Area of triangle

Area of rectangle= Length*Breadth=18*9 sq.yards=162 sq.yards(length=18 yards and breadth=9 yards)

Area of triangle= [tex]\frac{1}{2}*Base*Height[/tex]=[tex]\frac{1}{2}*9*9[/tex]=40.5 sq.yards(base=9 yards and height= 9 yards)

Therefore,Area of shaded region=162-40.5=121.5 sq.yards

2) In the following figure,

Length of rectangle, l= 21 m

breadth of rectangle, b= 15 m

Radius of circles, r= 5 m

Area of rectangle=l*b=21*15=315 m²

Area of circle= π[tex]r^{2}[/tex]=π*[tex]5^{2}[/tex]=78.54 m²

Therefore,Area of shaded region= Area of rectangle-2*Area of circle

                                                       =315-2*78.54=157.92 m²

3) In the following figure,

Radius of circle, r= 2 ft

Base of triangle, b= 6 ft

Height of triangle, h=6 ft

Area of circle= π[tex]r^{2}[/tex]=π*[tex]2^{2}[/tex]=12.566 ft²

Area of triangle= [tex]\frac{1}{2}*Base*Height[/tex]

                         =[tex]\frac{1}{2}*6*6[/tex]=18 ft²

Therefore,Area of shaded region= Area of triangle- Area of circle

                                                       = 18-12.566=5.434 ft²

4) In the following figure,

Radius of circle, r= 6 cm

Length of rectangle, l= 17 cm

breadth of rectangle, b= 2*r= 12 cm

Area of semi-circle= π[tex]\frac{r^{2}}{2}[/tex]=π*[tex]\frac{6^{2}}{2}[/tex]

                               =56.5487 cm²

Area of rectangle=l*b=17*12=204 cm²

Therefore,Area of shaded region= Area of rectangle- Area of semi-circle

                                                       = 204-56.5487=147.4513 cm²

5) In the following figure,

Side of bigger square, a=14 cm

Side of smaller square, b=7 cm

Area of bigger square= [tex]a^{2}[/tex]=[tex]14^{2}[/tex]=196 cm²

Area of smaller square= [tex]b^{2}[/tex]=[tex]7^{2}[/tex]=49 cm²

Therefore,Area of shaded region= Area of bigger square- Area of smaller                                                                                              square

                                                       =196-49=147 cm²

6) In the following figure,

Length of rectangle, l= 10 in

breadth of rectangle, b= 8 in

Base of triangle, b= 8 in

Height of triangle, h=6 in

Area of rectangle=l*b=10*8=80 in²

Area of triangle= [tex]\frac{1}{2}*Base*Height[/tex]

                         =[tex]\frac{1}{2}*8*6[/tex]=24 in²

Therefore,Area of shaded region= Area of triangle- Area of circle

                                                       = 80-24=56 in²

Other Questions