Rudefood20
Answered

Suppose 70​% of kids who visit a doctor have a​ fever, and 45​% of kids with a fever have sore throats.​ What's the probability that a kid who goes to the doctor has a fever and a sore​ throat?

I am stuck on this question, sadly I just did a lot of these for my exams but I forget how to solve it. Someone help??

Answer :

jslice
To find the probability that a kid has both a fever and a sore throat, multiply the two probabilities together: 70% * 45% = 31.5%
70/100 = 0.7%
45/100 = 0.45%
0.7 x 0.45 = 0.31
0.31= 31% 
31% is your answer sir

Other Questions