In part D of the experiment, a student begins with a beaker containing 10.0 mL of 0.010 M HCl solution and adds different volumes of 0.010 M NaOH. (a) How many millimoles of acid are initially in the beaker? (If in doubt, look back at your calculation from experiment 9).

Answer :

Answer:

There are initially 0.1 millimoles of acid (HCl) in the beaker.

Explanation:

Step 1: Data given

volume of 0.010 M HCl = 10.0 mL = 0.01 L

Step 2: Calculate the number of moles HCl

Number of moles =  Molarity HCl * volume of solution

Number of moles HCl = 0.010 M * 0.01 L = 0.0001 moles HCl = 0.1 *10^-3 mol = 0.1 mmol HCl

There are initially 0.1 millimoles of acid (HCl) in the beaker.

Other Questions