Answered

container that holds 0.152mol of xenon gas has a volume of 3.41L. What will the volume be if an additional 0.190mol of xenon is added to the container and the temperature and pressure are kept constant?

Answer :

Neetoo

Answer:

V₂ = 7.7 L

Explanation:

Given data:

Initial moles = 0.152 mol

Initial volume = 3.41 L

Final volume = ?

Final moles = 0.152 + 0.190 = 0.342 mol

Solution:

According to Avogadro law,

V₁/n₁ = V₂/n₂

V₂ = V₁n₂/n₁

V₂ = 3.41 L  × 0.342 mol / 0.152 mol

V₂ = 1.17 L. mol/ 0.152 mol

V₂ = 7.7 L

Other Questions