Answer :
Answer:
1. $820,000 and $658,000
2. $574,000
Explanation:
We assume planner corporation is a Karlow corporation and Schedule Company is Draw company
1. The computation is shown below:
Cost of goods sold = Number of units sold × cost per desk
For Karlow, it would be
= 10,000 × $82
= $820,000
For Draw it would be
= 7,000 × $94
= $658,000
2. We assume the question is asking the cost of goods sold reported in the income statement.
So, the costs of goods sold would be
= Desk sold by Draw company × cost per desk
= 7,000 desk × $82
= $574,000
a. i) The amount of cost of goods sold that Planner Corporation recorded in 20X3 is as follows:
Cost of sales to Schedule = $820,000 ($82 x 10,000)
a. ii) The amount of cost of goods sold that Schedule Company recorded in 20X3 is as follows:
Cost of sales to Schedule = $658,000 ($94 x 7,000)
b) The amount of the cost of goods sold that must be reported in the consolidated accounts is $574,000 (7,000 x $82).
Data and Calculations:
Ownership percentage in Schedule Company = 60%
Production by planner = 25,000 computer desks at $82
Total cost of production at Planner = $2,050,000 ($82 x 25,000)
Units sold to Schedule = 10,000
Cost of goods sold to Schedule = $820,000 ($82 x 10,000)
Sales revenue from Schedule = $940,000 ($94 x 10,000)
Learn more about the cost of goods sold at https://brainly.com/question/24561653