Answer :

The concentration of acetate ion in a buffer solution made from 2.00 mL of 0.50 M acetic acid and 8.00 mL of 0.50 sodium acetate is 0.25 M

From the information given;

  • the volume of acetic acid = 2.00 mL
  • the volume of sodium acetate = 8.00 mL

Now, the total volume in the buffer solution is: = (2.00 + 8.00) mL

= 10.00 mL

Also, the concentration of sodium acetate = 0.50 M

Using Molar Concentration;

the number of moles of sodium acetate =[tex]\mathbf{ (\dfrac{0.5}{10^3}\times 10)}[/tex]

= 5× 10⁻³ moles

Now,

If  1 mL of the solution contains  [tex]\mathbf{ (\dfrac{5\times 10^{-3}}{20}) \ moles of \ sodium \ acetate}[/tex]

In 1000 Liter solution, the concentration of acetate ion will be:

[tex]= \mathbf{ (\dfrac{5\times 10^{-3}}{20}) \times 1000 \ moles of \ sodium \ acetate}[/tex]

= 0.25 moles of acetate ion

Therefore, we can conclude that the concentration of acetate ion in a buffer solution is 0.25 M.

Learn more about acetic acid here:

https://brainly.com/question/12924347?referrer=searchResults

Other Questions