Answer :
Answer:
a- $27,400 (favorable)
b- $50,320 (favorable)
c- 36,950 kg
d- $5.968 per kg
e- $857600
f- $55,800
Explanation:
a- Labor efficiency variance = SP ×(AQ −SQ)
b- Labor rate (price) variance = (AP ×AQ) −(SP ×AQ)
c- Actual kgs. Of material used in November = std. quantity allowed +/- efficiency variance
d- Materials price variance = total materials variance −materials usage variance
then calculate
ctual price per kg. (AP) = Std. price per kg. (SP) −Per unit favorable price variance
e- Total amount of "prime costs" transferred to the finished goods inventory account = Std. manufacturing cost/unit ×#units manufactured
f- Equivalent units in ending WIP Inventory x Standard cost per equivalent units the add the sum for Materials and Labor.