Answer :

Answer:

$20.70

Step-by-step explanation:

One lb of nuts costs $9.20. You are buying 2 1/4 pounds, or 2.25 lbs.

To solve, multiply the unit price with the unit rate:

9.20 x 2.25 = 20.70

$20.70 would be the total cost.

~