Answer :
Answer:
Cash 2,000 debit
Note payable 2,000 credit
--to record signing of the note--
interest expense 7.50 debit
interest payable 7.50 credit
--adjustment for the half-month--
interest expense 15 debit
interest payable 15 credit
--adjustment for december-
interest expense 15 debit
interest payable 15 credit
--adjustment for january-
interest expense 105 debit
interest payable 105 credit
--adjustment for August 31th-
Note payable 2,000 debit
interest payable 142.5 debit
interest expense 7.5 debit
cash 2,150 credit
--to record honor of the note--
Explanation:
interest for half-month :
2,000 x 9% x 0.5 / 12 = $7.50
interest for a month :
2,000 x 9% x 1/12 = $15.00
For February 1st to August 31th:
$15 dollar per month x 7 months = $105
honor of the note at September 15th:
nterest for half-month :
2,000 x 9% x 0.5 / 12 = $7.50
Total interest accrued: 7.5 + 15 + 15 + 105 = 142.5
Answer:a) interest payable $540, b) total interest expense for seven months $1,260, interest payable $2,520, c) loan repayment interest after 10 month $1,800
Total amount repaid $3,800
Explanation:
To calculate the simple interest on the loan
SI = Principal × Rate × Time/100
Principal =$2,000, Rate = 9%, T = 24 months
2,000 × 9 × 24/100
= 432,000/100
= 4,320
Amount = interest + Principal
4,320 + 2000 = 6,320
To calculate the monthly interest
4,320÷ 12 = 360
Therefore the amount interest payable accrued recorded
= 360,× 1/2
= 180 each month
For November, December, January will be
180 ×3 = 540
Journal entry
Interest expense Dr : $540
Interest payable. Cr :$540
b)
To calculate interest expense, we use the formula
Principal =$2,000 Rate = 9%, T = 7 months
P × R × T / 100
2000 × 9 × 7 /100
= 126,000÷ 100
= 1,260
Therefore to calculate interest payable, Since the simple interest
= $4,320, we will first calculate for the monthly interest
4,320÷12 = 360
Therefore the interest payable for 7 months
= 360 × 7
= 2,520
Journal entry
Interest payable Cr : $2,520
Less Interest expenseDr : $1260
Balance c/d Dr :$ 1,260
Total balance Dr $2,520, Total balance Cr : $2,520
c)
To calculate the repayment of the loan by Natalie ten month after the grandmother extended the loan. Using the formula SI = Principal × Rate × Time /100
Principal = $2,000, Rate 9%, Time = 10 months
2,000 × 9 × 10 / 100
= 180,000 ÷ 100
= 1,800
Amount = interest + Principal
= 1,800 + 2,000
= 3,800
Journal entry
Loan account Dr: $2,000
Loan interest Dr: $1,800
Bank Account Cr: $3,800
Total balance Dr :$ 3,800 ,
Total balance Cr: $3,800